Παρακαλούνται οι γονείς να επικοινωνούν με το σχολείο στο email του: mail@dim-dafnon.ira.sch.gr

Ιστορικά Στοιχεία

history

Το Παρθεναγωγείο λειτούργησε για πρώτη φoρά το σχολικό έτος 1900-1901 έχοντας στις τάξεις του 81 μαθήτριες, ηλικίας από 6 έως 13 ετών και κατά κύριο λόγο προέρχονταν από οικογένειες γεωργών (55%) ,μικροεπαγγελματιών (καφεπωλών, κρεοπωλών, παντοπωλών) (20% ), οικοδόμων (10%) καθώς και ορφανά (15%) από τα χωριά Δαφνές και Σίβα. Στα επόμενα χρόνια λειτουργίας του Παρθεναγωγείου στις τάξεις του εμφανίζονται μαθήτριες, οι οποίες προέρχονται από οικογένειες διδασκάλων, ιερέων, εμπόρων, ιατρών και λοιπών δημοσίων υπαλλήλων.

• 7 Οκτωβρίου 1899 ιδρύεται το Διτάξιο Δημοτικό Σχολείο καθώς και Μονοτάξιο Παρθεναγωγείο.
  • 15 Σεπτεμβρίου 1900 λειτουργεί ως Μονοτάξιο Αρρένων και Γραμματοδιδασκαλείον Θηλέων.
  • 3 Σεπτεμβρίου 1901 ιδρύεται Αδιαίρετο Δημοτικό Σχολείο Αρρένων καθώς και Αδιαίρετο Παρθεναγωγείο.
  • 12 Σεπτεμβρίου 1909 ιδρύεται Ανώτερο Δημοτικό Σχολείο και Αδιαίρετο Δημοτικό Σχολείο Θηλέων Δαφνών και περιλαμβάνει τα χωριά Δαφνές και Σίβα.
  • 14 Οκτωβρίου 1926 λειτουργεί σαν Μεικτό Δημοτικό Σχολείο (αρρένων και θηλέων).

Πηγή: Γενικά Αρχεία του Κράτους – Αρχεία Ν. Ηρακλείου