Παρακαλούνται οι γονείς να επικοινωνούν με το σχολείο στο email του: mail@dim-dafnon.ira.sch.gr

ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

untitledΙ

ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΔΑΦΝΩΝ

Αγαπητοί γονείς

Σας πληροφορούμε ότι στα πλαίσια διαμόρφωσης υγιεινού τρόπου διατροφής των μαθητών όσον αφορά το πρωινό τους όπως και το φαγητό που καταναλώνουν στο σχολείο (δεκατιανό – στις 10.00)) σας παρακαλούμε να φροντίζετε να αποτελείται από  υγιεινά τρόφιμα και φρούτα .Παρακαλούμε να μην κρατούν πατατάκια, γαριδάκια, σοκολάτες κ.λ.π

Επίσης σας πληροφορούμε ότι την ίδια πολιτική θα ακολουθήσει και το κυλικείο του σχολείου όπου θα παρέχονται υγιεινά σκευάσματα όπως προιόντα φούρνου ( κουλούρι, καλιτσούνι, σταφιδόψωμο) φυσικοί χυμοί φρούτων ( που παράγονται επί τόπου )ή συσκευασμένοι χυμοί χωρίς συντηρητικά και προσθήκη ζάχαρης,  ολόκληρα  φρούτα, τόστ, τυρόπιτες με συγκεκριμένα ποιοτικά συστατικά, τυρί  με ψωμί (μερίδα).

Eπίσης εφιστούμε την προσοχή των γονιών να φροντίζουν για το υγιεινό μεσημεριανό φαγητό που πρέπει να καταναλώνουν τα παιδιά στο ολοήμερο τμήμα.

ΑΠΟ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

Comments are closed.