Παρακαλούνται οι γονείς να επικοινωνούν με το σχολείο στο email του: mail@dim-dafnon.ira.sch.gr

Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού με το Γιώργο Καπελάκη

Την ημέρα του Σχολικού Αθλητισμού είχαμε τη χαρά και την τιμή να μας επισκεφθεί στο σχολείο μας ο Παραολυμπιονίκης και παγκόσμιος πρωταθλητής της κολύμβησης Γιώργος Καπελάκης.

Στην αρχή της ημέρας τα παιδιά με τους δασκάλους και τις δασκάλες τους μίλησαν στην τάξη για το «ευ αγωνίζεσθαι».  Αντάλλαξαν απόψεις για το πώς πρέπει να συμπεριφέρονται στους αθλητικούς χώρους, για την ανάγκη να σέβονται τους εαυτούς τους, τους συμπαίκτες τους και γενικότερα τους συνανθρώπους τους.

Στη συνέχεια τα παιδιά παρακολούθησαν βίντεο με τη ζωή και την πορεία στον Αθλητισμό του κ. Γιώργου Καπελάκη. Συνομίλησε μαζί τους και προσπάθησε να τους δώσει να καταλάβουν πόσο σημαντικό αγαθό είναι η υγεία και η σωματική μας ακεραιότητα. Είπε για την άγνοια κινδύνου που χαρακτηρίζει τα μικρά παιδιά και τους νέους, η οποία όμως μπορεί να έχει συνέπειες για όλη μας τη ζωή.

Τα παιδιά είχαν τη χαρά να «παίξουν» μερικά βιωματικά παιχνίδια σχετικά με το «ευ αγωνίζεσθαι» και να γνωρίσουν κάποια από τα  παραολυμπιακά αθλήματα στην αυλή του σχολείου.

Η εκδήλωση έκλεισε με την παρουσίαση από το γυμναστή του σχολείου μας κ. Ηλία Νικόλαο ενός πολύ ενδιαφέροντος βίντεο για τη σωστή αντιμετώπιση της νίκης και της ήττας και ακολούθησε συζήτηση πάνω σ’ αυτό το θέμα.

Όλοι μας, δάσκαλοι και μαθητές, ευχαριστούμε τον κ. Καπελάκη, ο οποίος με το ζωντανό του παράδειγμα μας αποδεικνύει καθημερινά πως η  ζωή δε σταματά σε μια ατυχία, αλλά με μεγάλη προσπάθεια και πολλή δουλειά ο κάθε άνθρωπος μπορεί να πετύχει πολλά πράγματα στη ζωή του.

Ευχαριστούμε και το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων, καθώς και τις μαμάδες που πρόσφεραν το κέρασμα για την εκδήλωσή μας.

Comments are closed.