Παρακαλούνται οι γονείς να επικοινωνούν με το σχολείο στο email του: mail@dim-dafnon.ira.sch.gr

Oδηγίες σχετικά με τα μέτρα πρόληψης κατά της διασποράς του κορωνοϊού COVID-19 στα ΣΧΟΛΕΙΑ

Εγκύκλιο με σκοπό την ενημέρωση των εκπαιδευτικών, όλων των εργαζομένων και των μαθητών των σχολείων Α΄βάθμιας και Β΄βάθμιας εκπαίδευσης, όλων των Φροντιστηρίων και γενικότερα των πάσης φύσεως εκπαιδευτικών μονάδων της χώρας σε ό,τι αφορά τα συμπτώματα του κορωνοϊού COVID-19, τις απαραίτητες ενέργειες σε περίπτωση εμφάνισης κρούσματος και τα προληπτικά μέτρα κατά της διασποράς του ιού, προωθήθηκε από το Υπουργείο Παιδείας.

ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΠΡΟΣΟΧΗ πρέπει να δώσετε στα συμπτώματα, που περιλαμβάνουν:

• Πυρετό
  • Βήχα
  • Πονόλαιμο
  • Μυαλγίες
  • Αρθραλγίες
  • Αίσθημα κόπωσης
  • Δύσπνοια
  • Διάρροια και εμέτους (σπανιότερα)

Όσοι παρουσιάζουν κάποια από τα παραπάνω συμπτώματα, θα πρέπει να επικοινωνούν με το γιατρό τους για να ενημερωθούν για τις ενέργειες που πρέπει να ακολουθήσουν.

Ακουλουθήστε πιστά τις  ΟΔΗΓΙΕΣ ΑΤΟΜΙΚΗΣ ΥΓΙΕΙΝΗΣ, οι οποίες, σύμφωνα με τους λοιμωξιολόγους είναι και η καλύτερη ασπίδα ενάντια στον κορωνοϊό.

• Αποφυγή επαφής χεριών με τα μάτια, τη μύτη και το στόμα για τη μείωση του κινδύνου μόλυνσης από τον ιό.
  • Αποφυγή κοινής χρήσης των μολυβιών, των στυλό, των μαρκαδόρων και άλλων προσωπικών αντικειμένων.
  • Σε βήχα ή φτέρνισμα, κάλυψη της μύτης και του στόματος με το μανίκι στο ύψος του αγκώνα ή με χαρτομάντιλο. Το χρησιμοποιημένο χαρτομάντιλο πρέπει να απορρίπτεται αμέσως μετά τη χρήση τόσο από τα παιδιά όσο και από το προσωπικό μέσα στους κάδους απορριμμάτων.
  • Απαγορεύεται τα παιδιά να πίνουν νερό απευθείας από τη βρύση με το στόμα.
  • Τακτικό πλύσιμο των χεριών των παιδιών και των εργαζομένων με υγρό σαπούνι και νερό για τουλάχιστον 20 δευτερόλεπτα.

Διαβάστε ολόκληρη την εγκύκλιο ΕΔΩ.

Comments are closed.